Soudní dvůr EU schvaluje INDOOR pěstování konopí

Napsal Hazel Norman dne13. října 2024. Publikováno v Policy.

Lidstvo pěstovalo konopí po celá staletí. Stejnou dobu jsme úrodu konopí využívali mnoha způsoby od výroby lan přes papír až po textil. V posledních letech se konopí dostalo do středu zájmu významného výzkumu zaměřeného na léčebné a terapeutické využití konopí.

Vedle toho se také významně zvýšila popularita a dostupnost konopných produktů, a to zejména díky změnám v regulaci pěstování, zpracování a užívání konopí. Významnou roli v tomto trendu jistě mají také výzkum a inovace v procesu vývoje a výroby konopných produktů. Velké oblibě se na evropském trhu těší konopné květy s povoleným obsahem THC.

Vývojem prošly v posledních desetiletích i technologie a postupy pěstování konopí. Zatímco pro technické účely se konopí stále pěstuje přirozeně na polích (OUTDOOR), pro účely výroby kvalitních a čistých květů mnoho pěstitelů využívá nejmodernější techniky a technologie a pěstuje konopí uvnitř pod umělým osvětlením (INDOOR). Podle nedávného rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie je INDOOR pěstování konopí s využitím hydroponie povoleno. Podle výňatků z reportáží EU News:

Podle Soudního dvora EU nemohou členské státy zakázat pěstování konopí v INDOOR hydroponických systémech. Jediným omezením je respekt k veřejnému zdraví, tedy dodržování zákonného limitu THC nepřesahujícího 0,2 procenta (pozn. 1% Česká republika).

Podle zjištění Ekonomického výboru zvyšuje hydroponické pěstování produktivitu zemědělství, rozvíjí technický pokrok a zajišťuje lepší a efektivnější využití vstupů. Kromě toho zajišťuje bezpečnost dodávek, protože není vystaven přímému povětrnostním vlivům, a přiměřené ceny pro spotřebitele. Neumožnění zemědělcům konopí využívat SZP pomocí této inovativní techniky by způsobilo značné hospodářské škody (s přihlédnutím k tomu, že kritéria pro získání finančních prostředků jsou na evropské úrovni přísná a dobře definovaná, aby se zabránilo nezákonnému pěstování).

Konopná politika v Evropské unii však zůstává stále nejasná. Je zde mnoho nařízení umožňujících vytváření šedých zón. Dalším častým jevem jsou předpisy na národních úrovních, které jsou v rozporu s politikou a předpisy na úrovni EU. Současná situace tak vytváří velkou nejistotu pro podnikatele, investory a spotřebitele.

Evropská unie však zdaleka není jedinou jurisdikcí, která se potýká s modernizací svých konopných politik a předpisů. Snaha o vytvoření rozumné politiky a předpisů týkajících se konopí je v důsledku rozvoje globálního trhu s konopím patrná po celém světě.