Bylinky jsou úžasní pomocníci, kteří nám mohou pomoci při léčbě mnoha chronických i akutních problémů. Jejich síla je ale taková, že si zaslouží naši pozornost a trochu toho respektu! Stejně jako při užívání léků i u bylinek platí, že méně je někdy více a je dobré mít přehled o tom, co a jak dávkovat. Ať už si užíváte bylinnou směs pro dobré zdraví, nebo si pomáháte při konkrétní nepohodě, nezapomínejte na to, že bylinky mohou mít různé účinky, a proto je fajn vědět, co od nich čekat. Důležité je také věnovat pozornost tomu, jak bylinky fungují společně – některé se mohou vzájemně podporovat, jiné by mohly mít účinky, které bychom nečekali. A nezapomeňte na jejich datum spotřeby – nic netrvá věčně, ani přírodní síla!
Tady je pár základních pravidel, jak být s bylinkami v té nejlepší možné harmonii!
- Zkontrolujte dávkování – ať je vše v pohodě!
Při výběru bylinných kapek, které vám pomohou s vaším zdravím, je důležité nezapomenout na jednu věc: dávkování! Kde ho najdete? V příbalovém letáku, samozřejmě! Pokud si nejste jisti, nebojte se nás kontaktovat – naši specialisté na telefonní lince nebo e-mailu vám rádi poradí. Nebo se můžete obrátit na svého lékaře či lékárníka. Bylinky mají svou kouzelnou sílu, takže je lepší se držet doporučeného dávkování a nepřekračovat ho.
- Je dobré bylinky míchat?
Bylinky jsou skvělí kamarádi, kteří se mohou vzájemně podporovat a zvyšovat svůj účinek. Ale pozor, občas se může stát, že si některé bylinky nebudou úplně rozumět a půjdou proti sobě. A právě proto jsme při výrobě našich kapek pečlivě vybrali a namíchali ty správné.
Pokud užíváte jen jednu směs, máte vyhráno, ale co když se rozhodnete experimentovat a kombinovat více kapek? No, v tom případě je fajn se poradit s naším odborníkem, nebo klidně i s vaším lékařem nebo lékárníkem. Bez porady by se vám totiž mohlo stát, že bylinky budou jeden druhému „překážet“, a místo očekávaného účinku by se výsledek mohl minout s cílem. Naopak, někdy se může stát, že si bylinky budou tak moc pomáhat, že to může vést až k předávkování.
- Bylinky mají také nežádoucí účinky – pozor na ně!
I když bylinky působí jako pomocníci, občas se mohou ukázat i v méně příjemném světle. Ačkoli to na první pohled nevypadá, i ony mohou mít své nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří alergie, které se mohou projevit třeba jako kopřivka, zarudnutí pokožky, nebo dokonce i problémy jako nevolnost, průjem, bolest hlavy a další. Pokud by se vám něco takového přihodilo, nebojte se – stačí kapky na chvíli přestat užívat a pokud máte pochybnosti, zeptejte se nás! Náš odborník, váš lékař nebo lékárník vám rádi poradí, jak na to, aby bylo vše zase v pohodě.
- Bylinky mohou ovlivnit i léky – buďte v obraze!
Stejně jako některé potraviny, i bylinky mohou ovlivnit, jak budou fungovat vaše léky (a to nejen léky na předpis, ale i ty volně prodejné). Pokud tedy pravidelně užíváte nějaké léky a přemýšlíte, že byste k tomu přidali i naše bylinné kapky, rozhodně se vyplatí se o tom poradit! Ať už s naším odborníkem, vaším lékařem nebo lékárníkem. Zajistíte si tak, že bylinné kapky a léky budou v pohodě a navzájem se nebudou „tahat za ruce“ ve špatném směru! Takže raději pár minut porady než nějaké nepříjemnosti – zdraví je vždycky na prvním místě!
- Co když bylinky nezaberou? Nebojte, poradíme!
Bylinné kapky jsou skvělý parťák především na prevenci! Pokud je užíváte pravidelně, ideálně v doporučených dávkách po dobu 2 až 3 měsíců, můžete si být jistí, že děláte pro své zdraví to nejlepší. Pozor na to, že zvýšení dávky nebo častější užívání nemusí znamenat, že se zdraví zlepší rychleji. Naopak, přehánění může mít opačný efekt.
Pokud vás ale přepadnou první příznaky nemoci, klidně si můžete dát o jednu denní dávku navíc (například když užíváte 3 kapky ráno a tři večer, můžete jednorázově vzít šest kapek navíc) – to je v pohodě a může to trochu zesílit účinek.
A co když po několika dnech neuvidíte žádné zlepšení? To už je signál, že by to mohlo být něco, co si žádá pozornost odborníka. Nebojte se tedy navštívit lékaře, který může doporučit další kroky nebo komplexní léčbu. S bylinkami je to skvělé, ale někdy je prostě lepší mít i „specialistu v záloze“!
- Kdo bylinky může a nemůže užívat
Zejména těhotné a kojící ženy by měly užívání bylin konzultovat s lékařem či lékárníkem. Některé bylinky by totiž u těhotných žen mohly způsobit potrat či předčasný porod. Většina bylinek i léků, je pro malé děti zcela nevhodná a o jejich užívání by měl rozhodnout lékař. Stejná zásada platí i pro malé děti do tří let věku. Organismus malého dítěte totiž přijímanou potravu, léky i nápoje vstřebává úplně jinak než tělo dospělého.
Na pozoru by měli být i pacienti, kteří trpí poškozením vnitřních orgánů, jako jsou játra či ledviny. Látky obsažené v bylinkách by mohly být pro ně toxické a jejich zdravotnímu stavu by mohly ještě více uškodit.
Ale nebojte, užívání bylinek je skvělé, jen je třeba mít k nim zdravý respekt! Stačí, když budete mít základní přehled a držet se pár jednoduchých pravidel. A pokud byste náhodou pocítili nějaký nežádoucí účinek, stačí přestat a poradit se s odborníkem.
Tento článek má pouze edukativní charakter. O účincích léků se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Před užitím vždy pečlivě čtěte příbalový leták.