Kanabinoidy a Migréna

Migréna je opakující se syndrom bolesti hlavy, který může trvat až 72 hodin, pokud se neléčí. Projevy migrény zahrnují mimo jiné pulzující lebeční bolest, nevolnost, citlivost na světlo, závratě, potíže s mluvením a zmatenost.

Existuje domněnka, že endogenní kanabinoidní systém (ECS) hraje významnou roli v patofyziologii migrény a několik studií identifikovalo rozdíly ve fungování ECS a produkci endokanabinoidů u pacientů trpících migrénou oproti kontrolním skupinám.

Konopí má dlouhou historii lidského použití při léčbě migrény. Údaje z průzkumů uvádějí, že odhadem jedna třetina pacientů s migrénami užívala konopí k léčbě symptomů a většina z těch, kteří tak učinili, uvedla, že je účinné. Mezi pacienty, kterým je doporučováno léčebné konopí, až dvě třetiny uvedly, že snížily užívání konvenčních léků k léčbě migrény. Samostatné údaje z průzkumu shromážděné od pacientů trpících migrénou, kteří užívají konopí i konvenční léčbu proti migréně, uvádějí, že většina subjektů považuje kanabinoidy za účinnější při zmírňování svých příznaků.

V posledních letech několik studií prokázalo účinnost konopí u pacientů s migrénami. Retrospektivní hodnocení 121 dospělých s primární diagnózou migrény uvedlo: "Frekvence migrény se při užívání konopí snížila z 10,4 na 4,6 za měsíc." Mnoho pacientů také uvádělo, že podání konopí přerušuje nástup migrény.

Nedávno tým výzkumníků při Kalifornském institutu behaviorálních neurověd a psychologie přezkoumal devět nedávných studií zahrnujících více než 5 600 subjektů. Výzkumníci uvedli, že všechny studie ukázaly povzbudivá zjištění o terapeutických účincích konopí při léčbě migrény s výrazně vyšší snášenlivostí a menším počtem výskytu nežádoucích vedlejších účinků.