Heřmánek pravý
Heřmánek Pravý (Matricaria reculita)
Popis
Heřmánek pravý je jednoletá, silně aromatická bylina. Dorůstá do výšky až 50 cm. Má přímou, větvenou, řídce olistěnou, lysou lodyhu s vřetenovitým oddenkem. Listy jsou jemné, tenké, střídavé, přisedlé, 2 až 3 x peřenosečné. Květ tvoří vrcholičnaté květenství s úbory bílých okrajových květů s dutým lůžkem. Vyskytuje se nejčastěji podél cest, obilných polí, na rumištích a skládkách, na suchých loukách a návsích. Stále více a více je vytlačován přehnaným umělým hnojením a chemickým ničením plevele. Najdeme ho ve velkém množství
po zimě, když bylo hodně sněhu a po vlhkém jaru. Když chceme mít jistotu, že jsme si jej nespletli s Heřmánkem římským nebo se rmenem, stačí rozkrojit květní lůžko. Heřmánek pravý je má duté. Také vůně je rozdílná. Ta heřmánková je kořenitá a velmi příjemná. Naši předkové záměrně přimíchávali semena heřmánku do obilí určeného k setí. Proto byl v minulosti mnohem více rozšířen než dnes.
Využití
Jde o bylinku, jejíž léčivé vlastnosti jsou známé celá staletí. Ve starých herbářích se o něm píše jako o všeléku, což také vyplývá z jeho lidových názvů. Byl známý jako Květina boha slunce, Rostlinný lékař, Král všech bylin a právě také Všelék.
Pomáhá při rýmě a katarech horních cest dýchacích a vedlejších dutin. Je účinný při pomoci od nadýmání, průjmu, při vyrážkách, bolestech žaludku, při poruchách menstruace, vynechání měsíčků a různých jiných bolestech břicha, při nespavosti, horečce, bolesti ran a zubů. Heřmánek ulehčuje stolici, přičemž nemá projímavé účinky. Proto je vhodný na vnitřní léčení hemoroidů, zevně ji zase můžete léčit heřmánkovou mastí. Mast je vhodná i při léčení ran.
Heřmánek napomáhá pocení, mírní křeče a upokojuje, kromě toho působí protizánětlivě a dezinfikuje, především sliznici. Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zanícených očích při zánětu spojivek, při svrbění a mokvavých kožních vyrážkách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání ran. Jsme-li rozmrzelí, měli bychom vždy vypít šálek heřmánkového čaje: upokojení hněvu se dostaví dříve, než by se poškodilo srdce. Usušené květy se také mohou v polštářcích přikládat jako teplý obklad na bolavá místa.
Tišivě působí i koupele a umývání, neboť heřmánek má dobrý vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se pomáhá rychle vrátit pocit zdraví a vnitřní klid.
Také při pěstění krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Koupele a oplachy heřmánkovým nálevem velmi prospívají pokožce a tvář dostane zdravou barvu. Heřmánkový nálev by měl být používán i při umývání vlasů. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk.
Heřmánkový olej se používal už ve starověku při neuralgiích a loupání v končetinách. Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě. Název „matricaria“ se odvozuje od latinského „mater“ = matka, neboť ho používali při ochoření matek a žen. Ve starých bylinkářských knihách se dočítáme, že heřmánkový olej odnímá údům únavu.
Způsoby užívání (podle Marie Treben)
Čaj: Jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spařit a pak necháme krátce vyluhovat.
Přísada do koupele: Pro koupel ve vaně použijeme čtyři hrsti, pro umývání tváře a hlavy pouze jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme.
Obklady: Jednu polévkovou lžíci vrchovatě naplněnou zalijeme 1/4 litrem vařícího mléka, krátce vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady.
Inhalace: Jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod ručníkem.
Bylinný polštář: Lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi nebo v troubě a přiložíme.
Heřmánkový olej: Lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slunného dne. Zalejeme je olivovým olejem, lisovaným za studena. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce!
Heřmánková mast: 250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho dvě hrsti čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík. Mast se potom rovnoměrně promísí a přeleje do čistých lahviček nebo kelímků.